Zamiast szkolnej akademii…


Zbliża się 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zwykle o tej porze trwały przygotowania do akademii nawiązującej do tego ważnego dla Polaków wydarzenia historycznego. Jednak rok mamy szczególny… W szkole na co dzień prawie nie ma uczniów. Więc nie będzie wierszy, pieśni czy prezentacji multimedialnych, które zwykle akcentowały nasz szacunek do historii. Ale czy taka rocznica może „przejść” niezauważona?
Pomysł upamiętnienia tej uroczystości patriotycznej narodził się w naszym internacie i szybko znalazł sprzymierzeńców wśród naszej młodzieży. W okolicy nie zachowały się pamiątki po wydarzeniach sprzed 230 lat, dlatego postanowiliśmy uczcić pamięć bohaterów z przeszłości, którzy spoczywają na cmentarzu w Kijanach. Wczoraj uporządkowaliśmy teren wokół grobów oficerów i żołnierzy z I oraz II wojny światowej, znajdujących się przy głównej alei cmentarza, a także miejsce wokół grobu zbiorowego, który kryje prochy legionistów z 1915 r., żołnierzy z I i II wojny światowej.
Na pomnikach pojawiły się światła pamięci i wiązanki z biało-czerwonymi akcentami (wykonane w szkole przez uczniów pod fachowym okiem Antoniny Gajos). Grupa młodzieży polsko-ukraińskiej pod opieką wychowawców internatu ofiarnie pracowała przy porządkowaniu wyznaczonych miejsc, prowadząc rozmowy o historii naszych narodów.
„Te wszystkie pomniki są jak wiadomości, które wysyła przeszłość do wieczności” – stwierdził jeden z uczniów.
Tak! To prawda. Tylko forma „tych wiadomości” ulega zniekształceniu. Pomniki wymagają naprawy lub odnowienia. Napisy miejscami przestają być widoczne, płyty podlegają erozji, a ludzka pamięć zawodzi…
Historia daje nam te miejsca, aby polecić je naszej szczególnej trosce?
Z wdzięcznością przyjmujemy na siebie ten obowiązek nie tylko patriotyczny…

20210428 114748 20210428 130153 20210428 131615