Główna Główna Aktualności Powiatowa Konferencja „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”
Narrow screen resolution Wide screen resolution default color green color orange color
Powiatowa Konferencja „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń” Drukuj

W dniu 20 listopada 2013 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Kijanach odbyła się

Powiatowa Konferencja

„Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”

 

Zespół Szkół Rolniczych Kijanach przystąpił do Trzeciego Ogólnopolskiego Konkursu dla szkól wszystkich stopni pn. Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń, którego hasłem jest: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja.

Konferencję rozpoczął dyrektor Jan Trojak, który przedstawił założenia projektu oraz serdecznie przywitał gości, którzy zaszczycili swoją obecnością nasze przedsięwzięcie: Kazimierza Radko wicestarostę Powiatu Łęczyńskiego, Zbigniewa Dąbka Sekretarza Powiatu Łęczyńskiego, Anetę Zabłocką dyrektora Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego, Elżbietę Kępkę dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, bryg. Dariusza Lisa Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej oraz prelegentów w osobach: Katarzynę Słomka – Michalak z II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do Wykonywania Orzeczeń w Sprawach Rodzinnych i Nieletnich, asp.szt. Grażynę Mazur – przedstawiciela  Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji, st. kpt. Roberta Gruszeckiego naczelnika Wydziału Operacyjnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej.

Dyrektor Jan Trojak powitał również młodzież oraz nauczycieli ze szkół Powiatu Łęczyńskiego: Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej, Zespołu Szkół w Ludwinie, Zespołu Szkół  im. K.K. Jagiellończyka w Łęcznej, Gimnazjum w Zespole Szkół  nr 1 w Milejowie, Gimnazjum w Zespole Szkół  z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie, Gimnazjum w Zespole Szkół  nr 2 w Jaszczowie, Gimnazjum Publicznego w Ludwinie, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Spiczynie, Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach.

Działania naszej szkoły w ramach programu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń” zaprezentowała Karolina Tkaczyk uczennica kl. IV h. W ramach projektu szkoła zobowiązała się do zrealizowania 10 zadań konkursowych oraz wydelegowała psychologa szkolnego do udziału w seminarium prowadzonym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Uczniowie od maja br. uczestniczą w zajęciach, warsztatach poruszających problematykę min. odpowiedzialności prawnej, komunikacji interpersonalnej, środków uzależniających, niepełnosprawności, samotności. Jednym z zadań konkursowych jest wykonanie dowolnego zadania według tematyki wybranej przez uczestniczącą w konkursie szkołę, dotyczące kwestii bezpieczeństwa szkoły lub bezpieczeństwa uczniów. Pomysłem naszych uczniów było zorganizowanie powiatowej konferencji, w której zechcemy opowiedzieć o tym jak działania naszego grona pedagogicznego, praca wpływają na kształtowanie naszej świadomości, dojrzałości, postaw, kształtowania poczucia bezpieczeństwa.

W dalszej części konferencji prelegenci podzielili się z uczestnikami swoją specjalistyczną wiedzą i cennymi wskazówkami z doświadczenia zawodowego w następującej tematyce: Kibole, blokersi, grupy podwórkowe - co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki"?, Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne oraz Bezpieczne zachowanie w szkole, w domu, na ulicy.

Podsumowaniem konferencji był konkurs z nagrodami na stworzenie mini kampanii społecznej na temat dowolnego aspektu bezpieczeństwa, gdzie należało wykonać plakat wraz z hasłem reklamowym i komunikatem medialnym, a każdy z tych aspektów pracy podlegał ocenie jury. Zwycięzcy konkursu:

I miejsce - Gimnazjum w Zespole Szkół  nr 1 w Milejowie

II miejsce – Zespół Szkół  im. K.K. Jagiellończyka w Łęcznej oraz Zespół Szkół Rolniczych
w Kijanach (gr. chłopców)

III miejsce – Zespół Szkół Rolniczych w Kijanach (gr. dziewcząt).

Na zakończenie konferencji odbył się koncert orkiestry dętej z Szastarki, która uczestnikom tym dniu gościła naszej szkole. Zwycięzcy konkursu zostali nagrodzeni.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Goście byli zachwyceni inwencją twórcza, wykonaniem oraz zaangażowaniem młodzieży i ich opiekunów w wykonywanie prac!

DZIĘKUJEMY wszystkim za przybycie

 

Organizatorzy: Jolanta Wąsala, Diana Wolińska